Ако ви се налага да издадете пълномощно на роднина в България, докато се намирате в Германия, имате следните два варианта за заверка.
Заверка на пълномощно в Германия в консулска служба
Заверката в консулска служба на Република България в Германия струва 15 евро на подпис (в Мюнхен – 30, ако е на същия ден и 15, ако е за следващия ден) и е със силата на нотариална заверка. По този начин пълномощното важи в България без допълнителни заверки. Неудобството е, че трябва да се вземе отпуска за пътешествието до въпросната служба, ако живеете далеч от такава. Поради корона кризата, консулските служби вече изискват час и за заверка на пълномощно.
Пълен списък на консулските и дипломатическите представителства на България в Германия можете да намерите тук.
Забележка: Имайте предвид, че тези представителства са едни особени институции и почиват и на немските, и на българските празници.
Заверка на пълномощно в Германия при немски нотариус
Можете да направите заверка на подписа си и при немски нотариус. По данни от познати струва около 23.80 евро. Може пълномощното да е директно на български, НО трябва да се сложи задължително апостил. Нотариусът прави заверка на подписа и пише, че не разбира езика, на който е написано пълномощното (освен, ако не намерите нотариус, който говори български 🙂 ). Български нотариус в Германия все още няма.
Апостилът се слага обикновено в Landgericht. Струва около 20 евро. По-долу има списък, но лесно можете да намерите отговорния за вашето населено място Landgericht (те слагат апостилите на нотариално заверените документи) като потърсите по име на града + Landgericht + Apostille.
Например, ако живеете в Щутгарт, лесно можете да намерите страницата и отговорната за това служителка в Landgericht Stuttgart с работните ѝ времена в интернет тук.
Също така, на повечето места можете да изпратите документа за апостил и по пощата. В Щутгарт, например, има дори формуляр за това на страницата на Landgericht-а. На други места няма, но вероятно може да се уговори със служителя.
В България вероятно ще изискат и превод на заверката и апостила, защото служителят в България няма как да знае какво пише в заверката на немския нотариус. Става въпрос за 2-3 изречения.
Пълномощно за продажба на имот може да бъде заверено в чужбина само в българско посолство или консулство, тъй като законът изисква да се направи заверка както на подписа на упълномощяващия, така и на съдържанието на документа.87
Още по темата:
36 comments